Yüz boyun germe estetiği
Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Youtube
İnstagram

Yüz Boyun Germe Estetiği

Yüz Boyun Germe Estetiği

Yüz germe (ritidektomi), yüzünüzde daha genç bir görünüm yaratmak için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat ile yanaklarda ve çene çizgisindeki sarkma veya cilt kıvrımları ve yaşla birlikte yüzde oluşan diğer değişiklikler azaltılabilir. Boyun germe (platismaplasti) genellikle boyundaki yağ birikintilerini azaltmak ve sarkan cildi düzeltmek çin yüz germe işleminin bir parçası olarak yapılır.

Yüz ve/veya Boyun Germe Estetiği Nedir?

Yüz ve boyun germe ameliyatı olarak adlandırılan bu operasyon, yaşlanma ve genetik faktörlerin neden olduğu sarkmaların başarılı bir şekilde iyileşmesi için en uygun ve kalıcı yöntemdir.

Yüz ve/veya Boyun Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatının birçok aşaması vardır. Öncelikle ameliyat genel anestezi altındayken uygulanır. Uygulanacak ameliyatın bölgesine ve amacına göre kesiler saç çizgisi, şakak, kulak çevresi, alt kafa derisi, çene altı, ağız kısımlarına açılabilir. Kesilerin boyutu, uygulanacak yüz germe türüne göre de değişecektir. Yüz germe işlemleri genellikle yüz derisinin ve/veya yağının yeniden konumlandırılmasını ve/veya çıkarılmasını ve yüz kaslarının sıkılaştırılmasını içerir. Yüz germe türüne bağlı olarak, bu işlemlerden sadece biri veya hepsi yapılabilir. İşlemden sonra kesi(ler) çözülebilir veya birkaç gün sonra alınması gereken dikişler ile kapatılır.

Boyun germe ameliyatı IV sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Kesiler yapılır. Geleneksel boyun germe kesisi kulak memesinin önünden başlar ve kulağın altından ve arkasından inerek enseye doğru saçlı deride biter. Platisma kasları da gerilecekse, çene altında ek bir küçük kesi olabilir. Platisma kasları gerilir. Dikişler kullanılarak bu kaslar korse bağlamaya benzer bir teknikle merkezde tekrar birbirine dikilir. Bu kasın küçük bir parçasının çıkarılması veya cildin daha derin katmanlarının alt tarafında bir miktar lazer destekli sıkılaştırmanın kullanılması da mümkündür. Fazla deri dikkatlice kesilir. Doku ve cilt yeniden konumlandırılır ve sabitlenir. İnsizyonlar kapatılır ve bandajlanır. Cerrah, eriyen dikişleri veya çıkarılması gerekecek olanları kullanarak kesileri kapatır.

Yüz ve/veya Boyun Germe Estetiğinden Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Yüz germe ameliyatınızdan sonra, yaklaşık iki ile üç hafta sürecek morarma ve şişlik gözlenir. Bazı insanlar daha çabuk iyileşirken bazıları daha yavaş iyileşir. Çoğu durumda, sadece birkaç gün sonra bandajlar çıkarılır. Yüz germe ameliyatından sonra iyileşmek için geçen süre, ne tür bir ameliyat uygulandığına ve kişinin genel sağlık durumuna bağlıdır. Yüzün “normale dönmesi” iki ile üç ay sürebilir. Daha invaziv yüz germe ameliyatı olan çoğu kişi 2-3 hafta içinde işe dönebilir. Mini yüz germe ameliyatlarında, genellikle 5-7 gün sonra işe dönülebilir. Ameliyattan sonra en az üç hafta yorucu egzersiz yapılması önerilmez.

Boyun germe ameliyatından sonra Çoğu hasta, 5-10 gün sonra yorucu olmayan işe dönebilir. Ancak ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca eğilmekten ve ağır cisimler kaldırmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca bir veya iki hafta boyunca uyurken baş yüksekte tutulmalıdır.

Yüz ve/veya Boyun Germe Estetiğinin Olası Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Yüz germe ameliyatı için riskler nadir olmakla birlikte; anestezi sorunları, enfeksiyon, yara iyileşmesi ile ilgili problemler, hematom (cerrahi bölgede kan toplanması), ciltte uyuşukluk, yüz siniri yaralanması, kesi yerlerinde geçici veya kalıcı saç dökülmesi, yara izi, uzun süreli şişlik, cilt rengi düzensizlikleri gelişebilir.

Boyun germe ameliyatında riskler ve olası komplikasyonlar arasında; aşırı kanama veya hematom, cilt kaybı (doku ölümü), kan pıhtıları ve kalıcı ödem (şişme) bulunur. Ayrıca cilt kontur düzensizlikleri, renk değişikliği ve şişme ve istenmeyen yara izi olasılığı da vardır. Uyuşukluk veya kaşıntı hissedilebilir. Tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi, anestezi ile ilişkili riskler vardır.

Yüz ve/veya Boyun Germe Estetiğinin Nihai Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Ameliyat sonrası yüz ve boyun gergin olur, yaklaşık 1 ay içerisinde işlem tamamen oturur. Ödem, şişlik ya da gerginliğe bağlı ağrılar normaldir. Yüz germe işlemi sonrası kişi yaklaşık 10-15 yıl geriye döner. Yaşlanmaya devam edildiği halde, yüz germe ameliyatlarının sonuçları genellikle 7-10 yıl sürer. Yüz germe, cilteki ince kırışıklıkları veya güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarı azaltmaz. Diğer kozmetik prosedürler ile ince kırışıklıklar veya lekeler ortadan kaldırılabilir.

 

BENZER HİZMETLER