Göz kapağı estetiği
Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Youtube
İnstagram

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Yaşla birlikte cilt elastikiyetini kaybeder ve kaslar gevşer. Gevşek deri, üst göz kapaklarında kıvrımlar halinde toplanırken, alt kapaklarda derin kırışıklıklar şeklinde görülür. Aynı zamanda, derinin altındaki kasta gevşeme meydana gelir ve gözaltı torbaları ortaya çıkar. Bütün bu can sıkıcı kozmetik değişikliklerin yanı sıra kişilerin rahatsız oldukları diğer bir neden de görme alanının azalmasıdır. Göz kapağının estetik ameliyatı ile hem senelerin etkisi ortadan kaldırılmakta, hem de dünyaya yeniden daha geniş bakış açısı ile bakabilmek mümkün olabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Genellikle göz kapağı küçültme olarak bilinen blefaroplasti ameliyatı, göz kapaklarını yeniden şekillendirme ameliyatıdır. Üst göz kapağının şekillendirilmesi görüş alanını arttırır ve daha genç görünmeyi sağlayabilir. Alt göz kapağının düzeltilmesi, kırışıklıkları ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir. Kozmetik nedenler dışında ayrıca, göz kapağı veya kaş düşüklüğü, alt göz kapağı kirpikli sınırının aşağı ve dışarı doğru dönmesi gibi tıbbi nedenlerle de uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı küçültme işlemi lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Tipik bir prosedürde, cerrah, göz kapaklarınızın doğal çizgilerini takip eden - üst göz kapaklarının kıvrımlarında ve alt göz kapaklarındaki kirpiklerin hemen altında - kesiler yapar. Bu kesiler, gözlerin köşesindeki kaz ayaklarına (gülümseme çizgileri olarak da bilinir) kadar uzatılır. Bu kesiler sayesinde fazla yağ, fazla deri ve sarkmış kaslar alınır. Yapılan tüm kesiler dikilir. Operasyon genellikle bir veya iki saat sürer. Aynı gün eve gidilebilir veya bir gece hastanede kalınabilir.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

İlk başta göz kapağı derisi çok gergin ve şişmiş görünebilir, morluk gelişebilir. Şişliğin oturması birkaç hafta, nihai sonucun ortaya çıkması ise aylar alabilir. Yaralar birkaç ay pembe kalır, ancak sonunda neredeyse görünmez hale gelirler. Ameliyattan sonra his, hareket ve koordinasyon düzelene kadar en az 24 saat araç ve makine kullanılmamalıdır. Ameliyattan sonra şiddetli aktivitelerden kaçınılmalı, yara bakımı iyi yapılmalıdır. Kilo almak sonuçları etkileyeceğinden, sağlıklı kilo beslenme ve egzersizle korunmalıdır.

Göz Kapağı Estetiğinin Riskleri ve Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Morarma her blefaroplasti hastası tarafından yaşanacaktır, bu nedenle aslında bir komplikasyon değil, beklenen bir yan etkidir. Morlukları en aza indirmek için hasta antikoagülan ilaçlar kullanmaktan kaçınmalı, varsa hipertansiyonunu kontrol etmeli ve ameliyat sonrası travma, eğilme ve ıkınmalardan kaçınmalıdır. Ameliyattan sonra birkaç basit müdahale – buzlu su kompresleri ve başın kaldırılması – hastanın iyileşmesine yardımcı olabilir. Buzlu su kompresi 3 gün boyunca (yemek yerken veya uyurken hariç) sürekli olarak kullanılmalıdır. Hastalar başları en az 45 ile 60 derece yukarıda olacak şekilde istirahat etmelidir.

Göz Kapağı Estetiğinin Nihai Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Birçok hasta blefaroplastiden 1-2 hafta sonra işe dönerken, şişliğin tamamen azalması birkaç hafta sürebilir. Estetik göz kapağı ameliyatından nihai sonuçlar ameliyattan yaklaşık 4 ile 6 hafta sonra görülmeye başlar.

 

BENZER HİZMETLER