Meme büyütme
Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Youtube
İnstagram

Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatında, memelerin boyutunu artırmak ve şekillendirmek için göğüs implantları veya yağ transferi yöntemi kullanılır. 

Meme Büyütme Estetiği (Büyütme Mamoplastisi) Nedir?

Meme büyütme, aynı zamanda büyütme mamoplastisi olarak da bilinir. Göğüsler büyütülür ve simetrik hale getirilir. Göğüs büyütme, vücudun bir bölgesinden yağ transferi yoluyla veya daha yaygın olarak meme implantlarının cerrahi olarak yerleştirilmesiyle yapılabilir. Kilo kaybı, gebelik, emzirme gibi nedenlerle meme kitlesi küçülen veya fizyolojik olarak memeleri küçük ya da simetrik olmayan kişilere uygulanabilir. Göğüs büyütme ameliyatının yapılabilmesi için kişinin göğüslerinin tam olarak gelişmiş olması gerekir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütmede, vücudunuzdan alınan yağ veya bir implant, göğüslerin her birinin arkasına cerrahi olarak yerleştirilir. İmplantlar ya göğüs kasların arkasına ya da doğal göğüs dokusunun arkasına oturur. Bu, meme boyutunu bir fincan veya daha fazla artırabilir. Özet olarak; meme büyütme ameliyatında, meme implantları ve yağ transferi ile büyütme başlıkları altında iki farklı yöntem mevcuttur. Meme implantları en yaygın kullanılan meme büyütme yöntemidir. Bu yöntemde farklı implantlar kullanılabilir:

Salin meme implantları: Bu implantlar steril salin (tuzlu su) ile doldurulur. İmplant sızdırırsa, salin implant çöker ve salin vücut tarafından emilerek yok edilecektir. Salin meme implantları tek tip bir şekil, sıkılık ve his sağlar ve 18 yaş ve üstü kadınlarda büyütme için FDA onaylıdır.

Yapılandırılmış salin meme implantları: Bu implantlar steril salin (tuzlu su) ile doludur ve implantın daha doğal hissedilmesine yardımcı olan bir iç yapıya sahiptir.

Silikon meme implantları: Bu implantlar silikon jelden yapılmıştır. Jel biraz daha doğal göğüs dokusuna benzer.  İmplant sızdırırsa jel dokuya sızabilir. Belirli aralıklarla cerrah tarafından yapılacak olan konrollere gitmeyi gerektirir. Ultrason veya MRI taraması ile göğüs implantlarının durumu daha net görülebilir. Silikon meme implantları, 22 yaş ve üstü kadınlarda büyütme için FDA onaylıdır.

Form-stabil meme implantları: Bu implantlar, implant kabuk kırılsa bile şekillerini korudukları için genellikle Gummy bear meme implantları olarak da adlandırılır. Daha kalın bir silikon jelden yapılırlar ve geleneksel implantlardan daha sıkıdırlar. Form stabil meme implantları, ciltde daha uzun bir cerrahi kesi gerektirir.

Yuvarlak meme implantları: Bu implantlar genellikle göğüslerin daha dolgun görünmesini sağlar. İmplantların her yeri yuvarlak olduğundan, yerlerinde dönmezlerse genellikle memenin görünümünü değiştirmezler.

Pürüzsüz meme implantları: Bu implantlar, tüm farklı implant türleri arasında en yumuşak olanıdır. Pürüzsüz meme implantları genellikle meme hareketinin diğer implantlardan daha doğal görünmesini sağlar.

Dokulu meme implantları: Bu implantlar, implanta yapışacak yara dokusu oluşturur ve bu da memenin hareket etme olasılığını azaltır.

Yağ transferli meme büyütme: Yağ transferli meme büyütmede, vücudun başka bir bölgesinden liposuction ile yağ alınır ve göğüslere enjekte edelir. Bu tip büyütme genellikle meme boyutlarında nispeten küçük bir artış isteyen kişiler içindir.

Cerrah meme implantlarını üç tip kesi yönteminden birini uygulayarak yerleştirebilir: Meme altı, aksiller (koltuk altı), periareolar (meme uçlarınızı çevreleyen doku).

Meme estetiği ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat süresi yaklaşık 1 ile 1.5 saat arasındadır.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Kişinin 1 gece hastanede kalması gerekmektedir. Hastanın durumuna ve doktorun tercihine göre hasta ameliyat günü de taburcu edilebilir. Herkes farklı şekilde iyileşir, bu nedenle meme büyütme ameliyatı için iyileşme süresi, meme büyütme ameliyatının tipine ve kişin genel sağlığına bağlı olarak değişebilir. Ortalama olarak, tam iyileşme yaklaşık altı ile sekiz hafta sürer. Ameliyatınızın ilk haftasından sonra normal günlük rutine ve hafif egzersize yavaş yavaş geri dönülebilir. Tamamen iyileşene aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci tamamen protezin yerleştirildiği yer ile alakalıdır. Protez kas altına konulduysa ameliyat sonrası hasta göğsünde baskı, gerginlik hissi ve ağrı hisseder. Bu yaklaşık üç gün boyunca devam eder. Eğer protez kasın üstüne konulduysa ağrıları neredeyse hiç olmayacak kadar az olur. Bu durum kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Meme Büyütme Ameliyatının Olası Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatından sonra; meme bölgesinde ağrı ve artan hassasiyet, morarma, kanama, şişme gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Hepsi normal ve geçicidir Enfeksiyon, yara iyileşmesi sorunları, hematom (cerrahi bölgede kan toplanması) gibi sorunlarla karşılaşılabilir, ancak uygun tedbirler ve ameliyat sonrası bakım önlemleri ile önüne geçilebilir problemlerdir. İleri dönmelerde implant sarkması, yırtılması sönmesi gibi implantlar ile ilgili sorunlar gözlenebilir. Göğüs implantlarının ömür boyu sürmesi garanti edilmez. İmplantlardan birini veya her ikisini değiştirmek için gelecekte ameliyata ihtiyaç olabilir. Hamilelik, kilo kaybı ve menopoz, büyütülmüş göğüslerin görünümünü etkileyebilir.

Meme Büyütme Ameliyatının Nihai Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Ameliyat yöntemi ve seçilen implanta göre değişmekle birlikte çoğu kadında 3 ay civarı bir süre kesin sonuçlar gözlemlenebilir. Şişliğin geçmesi ve göğüslerin daha yumuşak ve doğal görünmesi en az altı hafta alacaktır. Bazı durumlarda göğüslerin "normal" hissetmesi 6-12 ayı bulabilir.

 

BENZER HİZMETLER