Meme küçültme
Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Youtube
İnstagram

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Orantısız olarak büyük göğüsler, kişiler için hem fiziksel hem de duygusal sıkıntıya neden olabilir. Makromastili hastalar, göğüslerinin ağırlığından kaynaklanan fiziksel rahatsızlık yaşayabilirler. Kişiler en çok boyun veya sırt ağrıları ya da estetik kaygılar gibi farklı nedenlerle meme küçültme ameliyatına ilgi duyarlar. Ortaya çıkan ağrı, bazı hastaların ortak fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmesini zorlaştırabilir. Makromasti fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra, zihinsel olarak da kendilerini mutsuz hissedebilirler. Meme küçültme genellikle tıbbi sorunları gidermek için yapılsa da, makromasti semptomları olmayan ancak memelerinin büyüklüğünden memnun olmayan hastalar yine de estetik bir işlem olarak meme küçültme uygulayabilirler.

Meme Küçültme Estetiği (Küçültme Mamoplastisi) Nedir?

Göğüs küçültme (redüksiyon mamoplasti), göğüslerin boyutunu küçülten bir işlemdir. Orantısız olarak büyük göğüsleri olan kişiler sırt, boyun veya omuzlarında ağrı, kamburluk gibi vücut duruşunda bozukluk ve diğer fiziksel semptomlar yaşayabilir. Küçültme mamoplastisi olarak da bilinen meme küçültme, vücut ile orantılı meme büyüklüğünü sağlayabilmek ve aşırı büyük memelere (makromasti) bağlı rahatsızlığı hafifletmek için fazla meme yağını, glandüler dokuyu ve cildi çıkarmak için yapılan bir işlemdir.

Meme Küçültme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genellikle memelerde kesiler yapılarak fazla yağ, glandüler doku ve derinin cerrahi olarak çıkarılması ile gerçekleştirilir. Meme büyüklüğü büyük ölçüde yağ dokusundan kaynaklanıyorsa tek başına liposakşın kullanılabilir. Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi ile uygulanır. Kesi yapıldıktan sonra, meme başı yeniden konumlandırılır. Gerekirse çevredeki deri eksize edilerek areola küçültülür. Alttaki meme dokusu küçültülür, kaldırılır ve şekillendirilir. Bazen aşırı büyük sarkık göğüsler için meme başı ve areolanın çıkarılması ve meme üzerinde daha yüksek bir pozisyona nakledilmesi gerekebilir (serbest meme grefti). İşlem tamamlandıktan sonra dikiş atılır. Kesi çizgileri kalıcıdır, ancak çoğu durumda zamanla solar ve önemli ölçüde iyileşir. Ameliyat 3-5 saat sürebilir. Hastanede bir gece kalmayı gerektirebilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Meme küçültme işlemi tamamlandığında kesilere pansuman veya bandaj uygulanacaktır. Şişmeyi en aza indirmek ve iyileşirken göğüsleri desteklemek için elastik bir bandaj veya destek sütyen giyilebilir. Toplanabilecek fazla kan veya sıvıyı boşaltmak için cildin altına geçici olarak küçük, ince bir tüp yerleştirilebilir. İşlemden sonraki ilk birkaç gün ağrı normaldir, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Bandajların üzerine nazikçe buz paketleri yerleştirmek de rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Göğüs küçültme ameliyatından sonra iyileşme süresi doğal iyileşme hızı ve yapılan ameliyatın boyutuna bağlıdır. Çoğu hasta, 1 hafta içinde araba kullanmaya ve masa başı işine dönmeye hazır hisseder. Yürüyüş dışındaki egzersizlere en az 3-4 hafta sonra başlanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Olası Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Kişi kendisini halsiz hissedebilir. Kesi üzerindeki gerilimi azaltmak ve kanama sorunları riskinizi azaltmak için ilk birkaç hafta boyunca ağır cisimler kaldırılmamalıdır. Meme küçültme sonucunda meme ucunuzda his kaybı veya his değişiklikleri gelişebilir. Bazı durumlarda, değişiklik kalıcıdır. Anestezi riskleri kanama, meme asimetrisi, şekil bozukluğu, sıvı birikimi, enfeksiyon gibi yan etkiler gözlenebilir. Bu nedenle cerrahın tavsiyelerine dikkatli bir şekilde uyum göstermek önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatının Nihai Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Yaklaşık 2-3 ay sonra, nihai sonuçlar izlenir. Bununla birlikte, ilk 6 ila 12 ay arasında küçük değişiklikler fark edilebilir. Göğüs küçültme işleminden sonra, kilo sabit tutulduğu ve başka çocuk olmadığı sürece, memeler ömür boyu küçük kalır.

 

BENZER HİZMETLER