Prp tedavisi
Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Youtube
İnstagram

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

Son yıllarda aslında vücudun birçok durumda kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahip olduğu dikkatleri çekmektedir. Trombositten zengin plazma tedavisi, bu yeteneklerden yararlanabilen ve vücudunuzun dokuları iyileştirmek için kullandığı doğal büyüme faktörlerini artırabilen bir uygulama şeklidir. PRP faydaları sayesinde her geçen gün daha çok insanın tercih ettiği bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. PRP, ortopedik endikasyonlar, yara iyileşmesi, yüz derisi gençleştirme ve saç restorasyonu için kullanılmıştır. Yüz cildi gençleştirme çalışmalarında, PRP'nin dokuyu, kırışıklıkları ve yüz hacmini iyileştirdiği gösterilmiştir.

PRP Tedavisi Nedir?

Trombositten zengin plazma (PRP), hastanın kendi kanından hazırlanan, yüksek trombosit (Pıhtılaşmayı sağlayan hücreler) içeren bir üründür. İnsan kanında plazma adı verilen sıvı kısım içerisinde alyuvar, akyuvar ve pıhtılaşmada görev alan trombositler bulunur. PRP trombositten zengin olan plazmadır. Trombositler birçok büyüme faktörü içerir, bu şekilde yaralanmalarda kanı pıhtılaştırarak kanamnın durmasını sağlarlar, hem de içlerinde bulunan büyüme faktörlerini salgılayarak yaralanma bölgesindeki doğal iyileşme sürecini artırırlar. Trombositler tarafından salgılanan bu aktif maddelerin olumlu etkileri tıpta uzun süredir kullanılmaktadır. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, eklem ve kas hasarlarında, saçla ilgili problemlerde, diş tedavilerinde kullanılan PRP’nin, son yıllarda cilt yenilemesi amacıyla kozmetik alanlarda kullanılması ile oldukça iyi sonuçlar elde edildiği görülmüştür. Son on yılda, çok sayıda FDA onaylı PRP tedavisi ortaya çıkmıştır.

Trombositlerin Anti-aging Etkili Maddeleri Hangileridir?

Trombosit kaynaklı büyüme faktörü; bağ dokusunun iyileşmesini başlatır, hücrelerin bölünmesini uyarır, yeni damarların gelişimini sağlar, kollajen sentezini arttırır. Dönüştürücü büyüme faktörü-B, bağışıklık hücrelerini uyarır, uygulama yapılan bölgeye göç etmelerini sağlar,  kollajenin böleye yerleşmesini uyarır. Fibroblast büyüme faktörü; yeni kan damarlarını oluşmasını, Fibroblastların göçünü teşvik eder. Epidermal büyüme faktörü; epitel hücrelerinin çoğalmasını ve farklılaşmasını artırır. Keratinosit büyüme faktörü, yeni cilt oluşuşumunu teşvik eder. Vasküler endotel büyüme faktörü; damar geçirgenliğini ve kollajen miktarını artırır.

PRP Nasıl Elde Edilir?

Bu tedavide kişinin kendi kanı kullanılmaktadır. Uygulama yapılacak kişiden 8-10 ml kan alınır, kanın içerisine pıhtılaşmayı engelleyici özellik gösteren ve antikoagülan olarak isimlendirilen madde eklenir. Daha sonra santrüfüj edilir. Bu şekilde kanın diğer hücreleri kanın içerisine konulduğu tüpün dibine çökerken, trombositlerden zengin ve plazma olarak adlandırılan sıvı kısım üstde kalır, tedavide de bu sıvı kısım kullanılır. Kandan PRP elde edilmesi yaklaşık 30 dakika, uygulama işlemi de 30 dakika civarında sürmektedir.

PRP Nasıl Uygulanır?

Gerekli işlemler sonrası yaklaşık olarak 4-5 ml olarak elde edilen PRP uygulaması birkaç şekilde yapılabilir. En sık uygulama şekli hedeflenen bölgeye, mezoterapi uygulamasında olduğu gibi ince iğnelerle enjekte edilmesi şeklindedir. Dermapen ile de uygulama yapılabilir.

PRP Tedavisinin Etkileri Nelerdir?

Mezoterapi veya dermapen ile uygulama ciltde ufak yaralanmalara yol açar, bu yaralanmalar hem o bölgedeki normal doku iyileşme mekanizmalarını aktive eder, hem de verilen PRP’nin etkisiyle cildin kendi tamir süreçleri devreye girer. Cildin bu şekilde kontrollü hasarı anti aging etkilerin ortaya çıkmasına fırsat verir. Uygulama bölgesinde bulunan bağışık yanıt hücreleri eski yaşlanmış dokuları ortadan kaldırır, kollajen ve elastin yapan fibroblast isimli hücrelerin aktivasyonu ile cildin daha elastik ve sıkı bir görünüm kazanması sağlanır. Uygulama bölgesindeki kan akımının artması, cildin daha iyi beslenmesini ve ciltten toksinerin daha hızlı uzaklaştırılmasını temin eder. PRP anti-aging etki ile deri kalitesi ve görünümünde önemli düzelmeler sağladığı gibi, diğer kozmetik uygular ile kombine edilebilmektedir. Yüzeysel kırışıklıkların giderilmesi, ciltte gerginleşme ve parlaklık, cilt lekelerinin azalması yanında saç dökülmelerinde de çok etkili olduğu gösterilmiştir.

PRP Tedavisi Hangi Aralıklarla Uygulanır?

Etkinin tam görülebilmesi için 15 gün ara ile 3 veya 4 uygulama yapılması gerekmektedir. İlk uygulamadan sonra maksimum etkinin görülmesi birkaç haftayı alabilir. Sonrasında destek tedavi olarak 7-8 ayda bir seanslar tekrarlanmaktadır.

 

BENZER HİZMETLER