Kılcal damar tedavisi
Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Youtube
İnstagram

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Tedavisi

Örümcek damarlar olarak da adlandırılan küçük hasar görmüş kılcal damarlar (telanjiektazi), genellikle yanaklar, alın, çene ve burunda yer alır ve renkleri kırmızı ile mor arasında değişir. Bu görünüm tipik olarak rosacea, kronik güneşe maruz kalma, iltihaplanma/hassasiyet, yüksek tansiyon veya yaşlanma belirtisidir, ayrıca kalıtsal da olabilir. Hem kadınlar hem de erkeklerde görülebilir ve yaşlandıkça görünümleri belirginleşir. Bu görüntüden hoşnut olmayanlar çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Genişlemiş kılcal damarlar tedavi edildikten sonra geri dönmezler, ancak özellikle bu rahatsızlık konusunda yatkınlık durumu söz konusu ise zamanla yeni damarların oluşması mümkündür.

Yüzdeki Kapiller Damarlar Neden Genişler ve Görünür Hale Gelir?

Tıp dilinde telenjiektazi olarak adlandırılan kılcal damar genişlemesi, ince damarların çapının büyümesi, genişlemesi sonucu cilt yüzeyinden görünür hale gelmesidir. Bu durum çocuklar da dahil olmak üzere her yaşta herkesin başına gelebilir. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ama en sık yüz ve bacaklarda görülür. Genellikle açık tenli ve ince derili kişilerde ortaya çıkar.

Risk faktörleri şunlardır:

Kalıtım ve genetik, damarların genişleyerek görünür hale gelmesi durumuna bazı aileler yatkınlık gösterir, bunun belli bir sebebi yoktur.  Bireysel risk faktörleri de yaşla birlikte artar.

Gebelik; östrojen hormonlarında artışa yol açar, bu da damarları olumsuz etkileyebilir. Hamilelikle ilgili örümcek damar görünümü doğumdan sonra kendi kendine iyileşir. Hamilelikte cilt değişiklikleri sık görülür.

Gül hastalığı; kızarıklığa yol açar yaygın bir cilt hastalığıdır. Eritematotelanjiektatik rosacea ile örümcek damar görünümü yaygındır.

Güneşe maruz kalmak kan damarlarını genişletebilir.

Sıcak hava kan damarı genişlemesini artırır.

Alkol tüketimi, kan damarlarının genişlemesi nedeniyle cildin kızarmasına neden olabilir. Aşırı içme ve ağır alkol kullanımı örümcek damarlarına yol açabilir.

Yaralanmalar morarmaya neden olabilir.

Kusma veya hapşırma şiddetli olursa yüzdeki kan damarlarının yaralanmasına neden olabilir.

Genişlemiş Kılcal Damarlar Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilebilir?

Lazer Cilt Tedavileri

Yüzdeki genişlemiş kılcal damar görünümünü büyük ölçüde azaltabilen mevcut en etkili seçeneklerden biri lazer cilt tedavileridir. Lazerler doğrudan kan damarına hedef alır ve çevredeki sağlıklı dokular sağlam kalır. Lazerin ışığı, kanda bulunan alyuvarların içerisindeki hemoglabin tarafından emilir ve bu da kapiller damar içeriğinin buharlaşmasına sebep olur. Bu şekilde tahrip edilen lılcal damar bağışıklık sistemi hücreleri tarafından temizlenir. Tedavide, Nd:YAG (1064 nm) lazer ışınları kullanılmaktadır.

Seanslar ortalama 15-30 dakika sürmektedir. Kılcal damar ve rozase tedavilerinde genelde 4 - 6 hafta aralıklarla 1 - 3 seans yeterli olurken, şarap lekesi tedavilerinde yaşa ve lekenin büyüklüğüne göre seans sayısını belirler.

Tedaviden en az bir hafta önce güneşe maruz kalınmamalı, alkol ve aspirin gibi antikoagülanlar kullanılmamalıdır.

Tedavi sonrasında ciltte hafif yanma, kızarıklar ve kabuklanma gibi yan etkiler gözlenebilir. kısa sürede geçer. Bu yan etkileri önlemek için, tedavi edilen alan tedaviden 1 ile 2 gün sonra bir buz torbası veya soğuk bandajlarla soğutulmalıdır. Uygulama yapıldıktan sonra birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalınmamalı ya da yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Isıtıcılar veya fırınlar gibi tüm doğrudan ısı kaynaklarından kaçınılmalıdır.

Sonuçlar genellikle uygulamadan sonra 2-4 hafta içinde görülebilir, çünkü lazer ışınlarının işlevlerini sonlandırdığı kılcal damarların bağıkşıklık sistemi hücreleri tarafından ortadan kaldırılması uzun sürer. Genellikle daha küçük kılcal damarlar hemen kaybolur, ancak bu durumun hastadan hastaya farklılık gösterdiğini belirtmekte fayda vardır.

Mikroiğneleme

Yüzdeki kırık kılcal damarların tedavisinde lazerlerin yanı sıra mikroiğneleme de etkili bir tedavi yöntemidir. Bu prosedür, yeni kolajen üretilmesine ve cildin epidermal (dış tabakası) daha yoğun ve daha elastik olmasına yardımcı olur. Bu tedavi ayrıca kırışıklıklar, ince çizgiler, pigmentasyon ve çatlaklar gibi diğer yaygın durumları tedavi etme avantajına da sahiptir.

Kimyasal Peelingler

Kılcal damar kırılmasına daha yatkın adaylar için kimyasal peeling gibi bazı yüz bakımlarını yaptırmak hayati önem taşır.

 

BENZER HİZMETLER