Genital estetik
Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
Youtube
İnstagram

Genital Estetik

Genital Estetik

Genital estetik (Labiaplasti), genellikle üretra ve vajinayı çevreleyen labia minör’ün (küçük dudak) deri kıvrımlarını küçültmek için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Genital Estetik (Labiaplasti) nedir?

Labiaplasti, labianın boyutunu küçültmek veya büyütmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Ameliyat, labianın görünümünü iyileştirmek, fiziksel rahatsızlığı azaltmak amacıyla uygulanır.

Genital bölgede yer alan dudaklar vajinanın etrafındaki deri kıvrımlarıdır. Dış kıvrımlara büyük dudaklar anlamına gelen labia major denir. Bu kıvrımlar, dış genital organlarınızı koruyan ve ergenlikten sonra kasık kıllarıyla kaplanan daha büyük etli kıvrımlardır. İç kıvrımlara küçük dudaklar anlamına gelen labia minor denir. İç dudak sarkması genellikle normal doğum yapan kadınlarda görülmekle birlikte, bazen ergenlik döneminde yapısal bir bozukluk nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kişilerde özgüven eksikliği veya idrar yolu infeksiyonlarına yol açabilir. Labiaplasti ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür.

Genital Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatın amacına göre yöntemler değişir. Dudakları küçültmek için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Trim yönteminde iç dudakların bir veya her iki tarafının dış kenarındaki fazla doku, iç dudakların kenarlarıyla aynı hizada olacak veya geri çekilecek şekilde çıkarılır. Wedge yönteminde küçük dudağın bir veya her iki yanındaki iç bölgelerden kama veya pasta şeklinde bir doku parçası çıkarılır. Alt mukoza sağlam kalır, böylece labia dikilirken, labianın buruşuk kenarı bozulmadan kalır. Bu, labia minör için daha doğal bir görünüm sağlar. Benzer şekilde, labia majörün küçültülmesi hedeflenmiş ise, labia majörün her bir labiumunun iç kısmı da alınabilir. Bunların dışında lazer ve radyofrekansın kullanıldığı teknikler de vardır. Bu yöntemler genel veya spinal anestezi ile uygulanır.

İç dudakları büyütmek için, karın veya uyluk gibi başka bir vücut bölgesinden az miktarda yağ alınır ve iç dudaklara enjekte edilir. Labia majora hyaluronik asit enjekte etmek alternatif bir seçenektir.

Labiaplasti, hastanede bir gün yatmayı gerektiren bir işlemdir ve genellikle iki saatten az sürer.

Genital Estetik Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Dikişlerin tam anlamıyla iyileşmesi 1 ay sürer. Labiaplasti sonrası tam iyileşme 2 ayda olur. 1 hafta içinde işe dönülebilir.

Genital Estetik Ameliyatının Olası Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Komplikasyonlar nadirdir, ancak kanama, morarma, enfeksiyon, yara izi gelişebilir. Labiaplasti ameliyatı sonrasında 6 hafta ilişki yasaklanır. Biraz şişlik, rahatsızlık ve ağrı hissedilebilir, ancak ağrı kesici ilaçlarla bu sorun giderilir. Ağrı ve şişliği azaltmak için ameliyat bölgesine önerilen şekil ve aralıklarla buz torbası uygulanabilir. Çoğu insan birkaç gün boyunca sadece hafif ağrı veya hassasiyet bildirir. Enfeksiyonu önlemek antibiyotik verilebilir. İyileşme döneminde bol pantolon ve iç çamaşırı giyilmelidir.

Genital Estetik Ameliyatının Nihai Sonuçları Ne Zaman Görülür?

İlk şişlik, ağrı ve geçici renk değişikliği ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde azalır. Şişliğin tamamen kaybolması 4-6 ay kadar sürebilir. Genellikle yara izi yok denecek kadar azdır.

 

BENZER HİZMETLER